kék katalógus 2024

De nehéz az iskolatáska!

KezdőlapBlogDe nehéz az iskolatáska!
De nehéz az iskolatáska!
2021.07.20.
Mert a legfontosabb a gyermek egészsége...

Az orvosok és az egészségügyi szakemberek egybehangzó ajánlása, hogy a legfontosabb szempont a gyerek egészsége legyen a megfelelő iskolatáska kiválasztásakor. Sajnos azonban még mindig sokan vannak, akik inkább a divatot és az anyagiakat helyezik előtérbe vásárláskor.

2004 óta jogszabály definiálja azokat az intézkedéseket, amelyeket az iskolatáskák súlyának csökkentésére írnak elő. Emellett jó, ha tudjuk, hogy a tankönyvek súlyával kapcsolatban törvény rögzíti az általános iskola első négy évfolyamán a szülők egyetértési, az ötödik évfolyamtól pedig a véleményezési jogát. Mindez azért fontos, mert sokkal egyszerűbb és olcsóbb megelőzni a gyerekeknél a nagy teher cipelése miatt kialakuló gerincbántalmakat, mint később kezelni azokat.

Részletes élettani és biomechanikai vizsgálatok alapján az a szakmai konszenzus alakult ki, hogy az iskolai hátitáskák súlya nem haladhatja meg a gyermek testsúlyának 10-15 százalékát. A gyakorlat ezzel szemben az, hogy a tanulók jóval nagyobb terheket kénytelenek cipelni nap, mint nap. A következmények: hátfájás, rossz tartás, csigolyatest csontosodás, hosszabb távon gerincferdülés, arról nem is beszélve, hogy az agyontömött táskák balesetveszélyesek is lehetnek.

A szakemberek a szimmetrikus terhelést biztosító iskolatáskákat tartják a legjobb megoldásnak, vagyis a hátitáskákat, az oldaltáskák viselésétől viszont óva intenek. A hátitáskák akkor biztosítanak egyenletes teherelosztást, ha mindkét vállon hordva viselik őket. Fontos az ergonómiai kialakítás is, magyarán az, hogy a táska hátfala igazodjon a gerincoszlophoz, minden oldalról támassza a gerincet, és tökéletesen kövesse a test vonalát, mert így megakadályozza, hogy a gyerek görnyedt testtartást vegyen fel. Ezen felül nem árt, ha a hátfal anyaga légáteresztő, hiszen így nem izzad annyira a viselője háta. A kényelmet és a teherelosztást szolgálja, ha a vállhevederek szélesek, jól párnázottak, a vállpántok pedig állíthatók.

A webáruházunkban található termékek mindenben megfelelnek a szakemberek által támasztott kritériumoknak. Az alábbiakban felsorolunk néhány példát.

A Belmil iskolatáskák elképesztően könnyűek, egyes modellek üres állapotban csak 850 grammosak. Kínálatunk itt tekinthető meg:  klikk ide

A Herlitz iskolatáskák a jól szellőző, ergonomikus hátkialakításukról és akadálymentesen állítható vállpántjaikról híresek. Kínálatunk:  kilkk ide

A Nikidom Roller gurulós iskolatáskák alternatívát jelentenek a hátitáskákkal szemben. Ezek a teleszkóppal ellátott, gurítható és tolható modellek szó szerint leveszik a terhet a gyerek válláról. Kínálatunk:  klikk ide

A Heavy Tools iskolatáskák belső rekeszekkel és rendszerező zsebekkel segítik a megfelelő teherelosztás kialakítását. Kínálatunk:  klikk ide